W czym będziemy zawsze lepsi od maszyn?: EFNI z udziałem UŁ

KV_v4_poziom_poprawka_2-1-950x477

Uniwersytet Łódzki jest pierwszą polską uczelnią, która została partnerem merytorycznym Europejskiego Forum Nowych Idei. Od 26 do 28 września, w Sopocie, podczas ósmej edycji Forum, rozmawialiśmy z innymi ekspertami o przyszłości edukacji. UŁ chce być częścią ważnych debat – tych wielkich, jak EFNI, ale również mniejszych, a równie ważnych z perspektywy lokalnej.

Jaka nauka będzie potrzebna?

Przyszłość edukacji – czego uczyć ludzi, gdy maszyny uczą się same? – to tytuł panelu, który współorganizowaliśmy. O ważnym zagadnieniu, jakim jest przyszłość nauczania rozmawiali Magdalena Hernandez (dyrektor ACCA na regiony CEE i CIS), Lena Kolarska-Bobińska (była minister nauki i szkolnictwa wyższego), prof. Robert Kozielski (Katedra Marketingu, dyrektor Polsko-Amerykańskiego Centrum Zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim), Marta Poślad (Head of CEE Public Policy, Google Polska) oraz Jowita Michalska (prezes Fundacji Digital University).Rozmowę moderował prof. Jarosław Płuciennik, prorektor ds. nauczania UŁ 2012-2016, polski kulturoznawca, literaturoznawca, historyk idei, kognitywista.
Relacje z EFNI, a także transmisje z wydarzeń można obejrzeć na kanale YouTube Forum.

EFNI 2018 – Świat w nowej wersji

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji poświęconych najnowszym światowym trendom i ideom. Dyskutują tutaj ze sobą nie tylko wybitni ekonomiści, ale również ludzie świata nauki, kultury i politycy. Gośćmi EFNi byli do tej pory m.in. Norman Davies, Donald Tusk, Zygmunt Bauman, George Friedman czy Zbigniew Brzeziński.W ciągu poprzednich siedmiu edycji w Forum wzięło udział około dziesięciu tysięcy osób i ponad półtora tysiąca panelistów. EFNI ma być platformą wymiany myśli. Okazją do powstawania rozwiązań, które ulepszają nasze życie i otoczenie. Najwybitniejsi eksperci w swoich dziedzinach dzielą się tutaj swoją wiedzą z innymi. Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem Świat w nowej wersji – wizja i odpowiedzialność. Uwzględniać będzie najbardziej aktualne w Europie tematy gospodarcze, polityczne, społeczne oraz technologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wpływu nowych technologii na społeczeństwo, biznes i rynek pracy.

Dzielić się wiedzą, być częścią społeczeństwa

Uniwersytet Łódzki, zgodnie z ideą EFNI, dzieli się swoją wiedzą i współpracuje z otoczeniem przy każdej wartościowej okazji. Dotyczy to nie tylko Łodzi i regionu łódzkiego, ale również okazji takich jak sopockie Forum. Wychodzimy z założenia, że Uniwersytet Łódzki, uczelnia publiczna, jest nie tylko dla studentów i wykładowców, ale dla wszystkich, którzy chcą korzystać z jego potencjału.Naszych ekspertów można posłuchać podczas wielkich wydarzeń, takich jak EFNI czy Europejskie Forum Gospodarcze, ale również w bardziej kameralnych, a nie mniej istotnych okolicznościach (wykłady dla łodzian w Empiku, udział w Święcie Łodzi, Finały WOŚP).Naszą najnowszą inicjatywą jest Kolegium Refleksji Humanistycznej im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Kolegium to grupa wybitnych polskich naukowców, których zintegrował Konkurs im. Pierwszego Rektora UŁ. Celem spotkań Kolegium są rozmowy na najbardziej istotne tematy dotyczące polskiej nauki, jej przyszłości i priorytetów.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/ 

współpraca: Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ
redakcja: Centrum Promocji UŁ

Tagged , , , , , , .