Absolwent VIP UŁ nagrodzony za wspieranie kultury

Jerzy Czubak, absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego, prezydent Amcor Tobacco Packaging Polska, otrzymał nagrodę Wiosła Kultury łódzkiej „Wyborczej” i Monopolis w kategorii mecenasa kultury, czyli przedsiębiorcy, dzięki któremu łódzcy artyści mogą rozwinąć skrzydła. Jury doceniło m.in. wkład finansowy firmy Amcor w rozwój humanistyki, tj. Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego ustanowionej sześć lat temu na Uniwersytecie Łódzkim.

Uniwersytet Łódzki jest partnerem pierwszej edycji „Wioseł Kultury”, nagrody dla najbardziej aktywnych, nietuzinkowych ludzi, tworzących kulturę w Łodzi. W finale konkursu, oprócz Jerzego Czubaka, znalazły się dwie nominowane związane z Uniwersytetem Łódzkim – dr Izabela Desperak, socjolożka oraz Maria Nowakowska.

Jerzy Czubak wspiera Konkurs im. Tadeusza Kotarbińskiego nie tylko finansowo. Rokrocznie osobiście uczestniczy w uroczystej gali wręczenia Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego w Filharmonii Łódzkiej. Nagrodę, ustanowioną sześć lat temu na Uniwersytecie Łódzkim, otrzymuje autor najlepszego dzieła humanistycznego w Polsce.

Absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego angażuje się ponadto w inne wydarzenia ważne dla społeczności naszej uczelni. Podczas rozpoczęcia roku akademickiego 2017/2018 wygłosił znakomity wykład p.t. „Humanista w biznesie, czyli jak humaniści zmieniają świat”.

Przygotowując ten wykład postanowiłem dowiedzieć się kim są z wykształcenia najbogatsi polscy przedsiębiorcy. I okazało się, że studiowali sinologię, prawo, germanistykę i inne humanistyczne kierunki. Dziś prowadzą ogromne biznesy i zarządzają wielkimi organizacjami – powiedział między innymi.

Jerzy Czubak jest z wykształcenia teatrologiem (absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim). Dzięki niemu koncern Amcor wspierał m.in. festiwale: Camerimage, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Artura Rubinsteina, Konkurs Plastyczny im. Wł. Strzemińskiego oraz Teatr Powszechny, Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki. W fabryce Amcora przy ul. Aleksandrowskiej 55 istnieje galeria sztuki, w której od 20 lat swój dorobek prezentują profesorowie, wykładowcy i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jerzy Czubak jest też jednym z twórców i dyrektorem kultowego w latach 80-tych festiwalu „Łódźstock”.

Obecnie jest członkiem Rady Zarządzającej PAM Center Uniwersytetu Łódzkiego, członkiem Rady Muzeum Sztuki MS2 oraz jednym z doradców Prezydenta Miasta Łodzi. Od lipca 2015 r. pełni funkcję prezydenta Amcor Tobacco Packaging Polska, jednego z największych na świecie producentów opakowań.

Finałowa gala „Wioseł Kultury” miała odbyć się pierwotnie w połowie marca. Z uwagi na pandemię uroczyste wręczenie nagród odbyło się 15 października br.

15 października br. miała miejsce również debata „Kultura po pandemii" z udziałem przedstawicieli samorządów z całej Polski. W debacie Uniwersytet Łódzki reprezentowała dr Agnieszka Gralińska-Toborek, historyczka sztuki, adiunkt w Katedrze Etyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Wiosła Kultury rozdane - https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,44788,26397369,wiosla-kultury-rozdane.html

Uniwersytet Łódzki kształci nie tylko przyszłych twórców kultury, rozmaitych dziedzin i specjalności, np. historyków sztuki, etnologów, filmoznawców, kulturoznawców, teatrologów. Nasi studenci i pracownicy aktywnie współpracują z instytucjami kultury, angażują się w tworzenie wystaw, organizują festiwale. Dlatego nie może dziwić obecność osób związanych z Uniwersytetem Łódzkim w pierwszym konkursie dla najlepszych animatorów kultury w Łodzi.

Redakcja: Centrum Promocji U

fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ