Światowy kryzysy finansowy po 10 latach. Czy grozi nam nowy wielki krach?

W miniony piątek, 8 lutego w Pałacu Biedermanna w ramach Gali Absolwenta VIP miała miejsce debata dwóch wybitnych ekonomistów – profesora Marka Belki i profesora Witolda Orłowskiego. Temat – niezwykle aktualny: Światowy kryzysy finansowy po 10 latach. Czy grozi nam nowy wielki krach?

– Jeśli kryzys nastąpi to w gospodarkach rozwijających się np. w Chinach. Ale może czekać nas kryzys nowego rodzaju – w nasze życie wkracza robotyka. Tańsza praca przestaje być powoli gwarancją tego, że jesteśmy konkurencyjni. Robot, który będzie prowadził ciężarówkę będzie tańszy od każdego żywego kierowcy, nie ważne jak mało by zarabiał – mówił prof. W. Orłowski.

– Jeśli Chiny wpadną w kryzys gospodarczy, to strach pomyśleć co stanie się z gospodarką światową. Nie jest to wcale wykluczone. Ktoś obliczył, że na świecie, co roku, powinna pojawiać się gospodarka wielkości Korei Południowej, żeby Chinom wzrastał o 6-8% PKB dzięki eksportowi. To niemożliwe, więc Chińczycy starają się budować ten wzrost dzięki pobudzeniu konsumpcji wewnętrznej i technologii, ale nie jest to proste – wyjaśniał prof. M. Belka.

Zapraszamy do obejrzenia całej debaty:

Tagged , , , , , , , , .