Nominacje Absolwentów VIP oraz wykład ekspercki dra Pawła Kowala

W ostatnią środę, 6 czerwca, podczas spotkania w Pałacu Biedermanna w Łodzi wręczono trzy kolejne tytułu Absolwent VIP i ich symbole – czerwone jabłka. Do grona wybitnych przedstawicieli Uczelni dołączyli: Żaneta Leduchowska – Head of EMEIA Finance Services Fujitsu Polska, Łukasz Koprowski – dyrektor PWC Polska Oddział w Łodzi oraz Krzysztof Turowski – dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy. Wyróżnienia wręczyli Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski i Prorektor ds. naukowych prof. Elżbieta Żądzińska.

– Nasz program jest platformą, która łączy nas z wybitnymi absolwentami, na których najbardziej nam zależy w kontekście ich wpływu i wsparcia dla naszych zdolnych studentów – powiedział podczas otwarcia uroczystości Rektor UŁ.

Uroczystość dopełnił dr Paweł Kowal – gość wykładu eksperckiego UŁ – który mówił podczas wykładu pt. „Przyszłość stosunków Ukrainy z Polską i Unią Europejską” o możliwych scenariuszach relacji z Ukrainą, zarówno naszych jak i Unii Europejskiej.

1,3 miliona Ukraińców zarejestrowanych w Polsce, coraz więcej mieszanych małżeństw, 40 tysięcy studentów zza wschodniej granicy. To, zdaniem Pawła Kowala, dowód na „najlepsze wyniki badań od czasów Chmielnickiego”. Oczywiście to określenie z lekkim przymrużeniem oka, ale konsekwencje tych zjawisk mogą być poważne.

Dr Paweł Kowal zaczął od relacji polsko-ukraińskich. Mówił między innymi o tym, że zaczęły być one w ogromnym stopniu kształtowane przez wspólną historię. Przypomniał też rolę Jana Pawła II w walkę o wyzwolenie Europy Wschodniej.

– KGB już w pierwszym tygodniu po wyborze Karola Wojtyły na papieża pisało do centrali, że będzie on stanowił dla ZSRR problem. Rozumiał bowiem, że żeby wyzwolić Polskę trzeba zmienić geopolitykę i „wyjąć” Ukrainę – mówił Kowal.

Obecnie jednak, ocenia ekspert, mamy problem z popieraniem naszych wschodnich sąsiadów. Wynika to, zdaniem Pawła Kowala z tego, że przyzwyczailiśmy się do wygód, które pojawiły się po 1990 roku i coraz mniej mamy ochotę się poświęcać dla innych.

W kontekście integracji Ukrainy z UE dr Paweł Kowal przedstawił dwa możliwe scenariusze. W pierwszym Unia Europejska przezwycięża kryzys, związany zarówno z działaniami eurosceptyków jak i „przyśpieszaczy” integracji. Dla Ukrainy oznacza to wejście w struktury UE w perspektywie 20-30 lat.

– W drugim scenariuszu może powstać tzw. cebulka, czyli Unia, która składać się będzie z wielu poziomów integracji – im bliżej Brukseli, tym większej. Ukraina pozostanie wtedy w orbicie Unii Europejskiej jako stowarzyszona. Ukraińscy politycy bardzo chwalą sobie zresztą taki model, bo nie muszą przestrzegać niewygodnych unijnych reguł – mówił dr Paweł Kowal.

Rzeczywistość, zdaniem Kowala, przedstawiać się będzie gdzieś po środku tych przypuszczeń. Zaznaczył również, że na pewno Polska potrzebuje mądrej polityki migracyjnej.

– Nie możemy polegać na założeniu, że Ukraińcy są nam bliscy kulturowo. Problemy, w związku z szybkim przyrostem migrantów ukraińskich, będą się pojawiać, zwłaszcza w małych miejscowościach, które nie są przyzwyczajone do szybkich zmian.

Całego wystąpienia dr Pawła Kowala można wysłuchać na Podcaście UŁ na Soundcloud (https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki/przyszlosc-stosunkow-ukrainy-z-polska-i-unia-europejska-dr-pawel-kowal)

Redakcja: Centrum Promocji

Tagged , , , .