Uniwersytet Łódzki partnerem głównym Fotofestiwalu

Zbliża się 18 edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, na której nie zabraknie Uniwersytetu Łódzkiego. Wspólnie z artystami z całego świata nasi wykładowcy pomogą zaprezentować tegoroczny, wielowątkowy temat przewodni: duchowość, metafizykę, a także niewyjaśnione zjawiska, takie jak duchy czy widma.

Część wystaw i wydarzeń odbędzie się w nowym miejscu – w na co dzień zamkniętej, dawnej siedzibie germanistyki przy ul. Sienkiewicza 21, znanej łodzianom jako „Budynek z Motylem”. Co więcej, dzięki współpracy UŁ i Fotofestiwalu cała społeczność uczelni będzie mogła skorzystać z dni otwartych – 27 i 28 czerwca!

Impreza w „Motylu” i nie tylko!

18. Fotofestiwal rozpocznie się 13 czerwca. Dzień później, jako partner główny Festiwalu, zapraszamy do „Budynku z Motylem” na 3 wystawy: “JE$U$” Pawła Jaszczuka, “Changing Landscape – wystawa współczesnej fotografii portugalskiej” oraz “EAST_total – wystawa artystów ze wschodniej Polski“. Podczas otwarcia będzie obecny prof. Tomasz Cieślak, prorektor UŁ ds. studenckich. Wystawy otworzą trzej kuratorzy.

Jak co roku w festiwalowym programie pojawią się wystąpienia ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego. 16 czerwca, o godzinie 16:00, odbędzie się wprowadzający pt. „Wymiary współczesnej duchowości”. W roli moderatora dyskusji wystąpi dr Mariusz Bartosiak z Instytutu Kultury Współczesnej Wydziału Filologicznego UŁ. Uczestnikiem panelu będzie dr Tomasz Sieczkowski z Instytutu Filozofii UŁ.

W dniu 18 czerwca, o godzinie 18:00, prof. Mariusz Gołąb z Instytutu Kultury Współczesnej UŁ poprowadzi spotkanie pt. „Notatki fotograficzne Zofii Rydet”. Na uczestników czekać będzie panel dyskusyjny i projekcja filmu „Papierki z cukierków”.

19 czerwca dr Monika Kujawska z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, poprowadzi spotkanie zatytułowane „Dieta i tabu kulturowe wśród Indian Ashaninka”. 26 czerwca, o godzinie 18:00, prof. Ewa Nowina-Sroczyńska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ wygłosi prelekcję pt. “<<Niewyjaśnione>> jako sektor rozrywki i biznesu”. Wszystkie spotkania odbędą się w Art Inkubatorze, przy ul. Tymienieckiego 3.

27 i 28 czerwca to festiwalowe dni ze specjalną oferta dla studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. Wstęp na wystawy i inne atrakcje będzie dla nich darmowy. Wystarczy pokazać ważną legitymację studencką.

Szczegółowy program całej imprezy.

UŁ aktywną częścią Łodzi

Kolejna ścisła współpraca z Fotofestiwalem to efekt konsekwentnej strategii Uniwersytetu Łódzkiego, która zakłada angażowanie się w ważne wydarzenia miejskie. Uczelnia to coś więcej niż kształcenie i badania. Chcemy być aktywną częścią łódzkiej społeczności, oferować swoją wiedzę i infrastrukturę dla prezentacji istotnych zagadnień. Od niemal roku wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego prezentują ciekawe tematy w Empiku w ramach cyklu „Projekt wiedza”. Byliśmy też częścią Święta Łodzi czytając łodzianom książki na Piotrkowskiej. Nasze aule wykładowe służą zarówno najmłodszym, podczas zajęć Uniwersytetu Łódzkiego Dla Dzieci, jak i starszym mieszkańcom, gdy organizowane są spotkania Uniwersytetu III Wieku. Angażujemy się również w zbiórki dla osób bezdomnych i dla zwierząt z łódzkich schronisk (akcja Psia Kość).

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiały źródłowe: FOTOFESTIWAL
Redakcja: Centrum Promocji UŁ