Wybitni absolwenci w murach Alma Mater

Dwunastu nowych Absolwentów VIP Uniwersytetu Łódzkiego odebrało z rąk rektora Antoniego Różalskiego nominacje i symboliczne jabłka.

To dziennikarze, menedżerowie i prawnicy, którzy po ukończeniu studiów zrobili błyskotliwe kariery.

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości był wykład ekspercki o rewolucjach w gospodarce wygłoszony przez prof. Witolda Orłowskiego, również Absolwenta VIP UŁ, głównego doradcę ekonomicznego PwC.

Wykład Ekspercki – prof. Witold Orłowski

Wykłady eksperckie to okazja do osobistego spotkania się z najwybitniejszymi absolwentami naszej uczelni. Dotychczas zrealizowanych zostało 14 takich wykładów, w tym m.in. Jarosława Kroca - Prezesa Zarządu Accenture w Polsce, Konrada Pokutyckiego - Prezesa Zarządu BSH SGD w Polsce czy Adama Krasonia – Prezesa Zarządu PwC Polska.

Do grona wybitnych wychowanków Uniwersytetu Łódzkiego uhonorowanych tytułem „Absolwent VIP” dołączyli tym razem:

Magdalena Bednarek-Żurawiecka

Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, Bilplast S.A.

Piotr Borowski

Reporter TVN S.A.
socjologia (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

Marek Brzeziński

Korespondent Polskiego Radia w Paryżu
filologia angielska (Wydział Filologiczny)

Tomasz Furman

Członek Zarządu, Aflofarm Farmacja Polska
prawo (Wydział Prawa i Administracji)

Marcin Jaszczuk

Wiceprezes Zarządu, Alior Bank
ekonometria (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

Paweł Kacprzyk

Prezes Zarządu, Nationale-Nederlanden Polska

Marcin Kowalczyk

Redaktor naczelny "Dziennika Łódzkiego" i "Expressu Ilustrowanego"
filologia polska (Wydział Filologiczny)

Adam Nitecki

Dyrektor Generalny, L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie
marketing i zarządzanie (Wydział Zarządzania)

Monika Palmowska

Partner, KPMG Polska

dr Edyta Roszko

Senior Researcher Chr. Michelsen Institute w Bergen, Norwegia (niezależny instytut badawczy współpracujący z Uniwersytetem w Bergen)
Absolwentka Instytutu Etnologii Uniwersytetu Łódzkiego

Andrzej Skubiszewski

Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Japan Tobacco International Polska
marketing i zarządzanie (Wydział Zarządzania)

Marek Szcześniak

Wiceprezes Zarządu, Alior Bank
finanse i bankowość (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

Te jabłka symbolizują przynależność do jednego drzewa, jakim jest dla nas wszystkich Uniwersytet Łódzki. Liczę, że włączą się Państwo aktywnie w Program Absolwent VIP, pomagając również naszym zdolnym studentom zdobywać doświadczenie pod Państwa skrzydłami, w ramach staży i praktyk – powiedział rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.

To zaszczytne grono wybitnych wychowanków naszej uczelni liczy już 217 osób. Wykłady eksperckie, które odbywają się w Pałacu Biedermanna w Łodzi, stanowią istotny element wzmacniania relacji Uniwersytetu z absolwentami i integracji samych absolwentów.

Podczas spotkania prof. Witold Orłowski wygłosił wykład pt. „Gospodarka światowa – nadchodzą rewolucyjne zmiany”.

Specjalista przekrojowo przedstawił historię dobrobytu ludzkości, pokazując na kilku przykładach szanse i zagrożenia dla człowieka.

Od narodzin Chrystusa do roku 1950 średnia długości życia była podobna. Potem nastąpiło przedłużenie tej średniej i teraz wyzwaniem jest dostosowanie gospodarki do rosnącej liczby ludzi starszych. Jeśli nie będziemy przesuwać wieku emerytalnego grozi nam katastrofa finansowa. Pytanie – jak sprawić by ludzie starsi pracowali dłużej? – mówił prof. Orłowski.

Ekonomista PwC poruszył również temat zmieniającej się rzeczywistości na przykładzie Internetu.

To również wyzwanie dla demokracji. Przykładem jest protest żółtych kamizelek we Francji. Emmanuel Macron chciał negocjować z przywódcami tego protestu, ale okazało się, że przywódców nie ma. Był to ruch koordynowany wyłącznie przez portale internetowe – wyjaśniał Absolwent VIP UŁ.

Program Absolwent VIP

Autorska i innowacyjna inicjatywa Uniwersytetu Łódzkiego w ramach której przewidziano m.in. projekt mentorski dla najzdolniejszych studentów UŁ, cykliczne spotkania i wykłady eksperckie Absolwentów VIP, a także wydarzenia specjalne, takie jak np. Światowy Zjazd Absolwentów w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas regularnie organizowanych spotkań zaproszeni wybitni absolwenci przyjmują z rąk Jego Magnificencji Rektora prestiżowy tytuł „Absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego”, a także – zamiast typowej statuetki – ceramiczne jabłko, mające symbolizować wspaniały owoc jaki wydała Uczelnia. Jabłko nawiązuje do owoców czyjegoś wysiłku i pracy. Jest owocem wiedzy, której zdobywanie rozpoczęło się na Uniwersytecie Łódzkim.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ
Tagged , , , , , , , .