Zaprogramuj swoją przyszłość w branży IT. Na UŁ rusza projekt Absolwent IT

Od laika do programisty w 360 godzin?

Na Uniwersytecie Łódzkim rusza projekt „Absolwent IT”

Chcesz się przekwalifikować? Zamienić swoje hobby w konkretny zawód? Do artystycznych zainteresowań dodać informatyczne umiejętności? Na Uniwersytecie Łódzkim rusza właśnie projekt przygotowany z myślą o absolwentach, którym marzy się kariera w najlepiej płatnej branży na rynku.

W Uniwersytecie Łódzkim wierzymy, że nie ma rzeczy niemożliwych i że na każdym etapie życia warto się uczyć. Dlatego stworzyliśmy projekt dedykowany 500 absolwentom Uniwersytetu Łódzkiego. Co niezwykle istotne projekt uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych i seniorów. Naszym celem jest podniesienie kompetencji absolwentów w zakresie IT – zaznacza prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Stawki w branży IT rosną współmiernie do liczby wakatów na stanowiskach dla programistów. Na polskim rynku brakuje ok. 50 tys. specjalistów od IT. Projekt „Absolwent IT” to odpowiedź Uniwersytetu na potrzeby Miasta i regionu. Po solidnym wprowadzeniu do IT uczestnicy projektu będą mogli wybrać jedną z 4 ścieżek dalszego rozwoju: programista, grafik/specjalista UX, administrator baz danych lub audytor dostępności. Do tego uczelnia oferuje uczestnikom specjalistyczny kurs językowy – angielski w IT oraz szkolenia z umiejętności miękkich.

To świetny pomysł, biorąc pod uwagę "głód" specjalistów w tej branży. To szansa na przekwalifikowanie, na zdobycie nowych umiejętności i nowej pracy. Dobrze płatnej pracy, co warto podkreślić - mówi prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. – Cieszę się także ze szkoleń informatycznych dla seniorów. W dzisiejszym świecie podstawy wiedzy z cyfrowego świata są niezbędne dla funkcjonowania.  W kursach mogą wziąć udział wszyscy absolwenci UŁ, niezależnie od poziomu umiejętności czy doświadczenia, także osoby już związane z branżą IT. Weekendowy tryb nauki pozwala rozwijać się bez potrzeby rezygnacji z aktualnych zobowiązań. Każda ścieżka to 3 trymestry zajęć podczas  dwudniowych zjazdów dwa razy w miesiącu.

Wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w zajęciach dla początkujących przechodzą test sprawdzający zdolność logicznego myślenia. Kilkanaście pytań pozwala określić czy kandydat jest spostrzegawczy i czy posiada umiejętności analityczne

Czy każdy, bez względu na wcześniejsze doświadczenia zawodowe, może w ciągu kilku miesięcy zostać programistą? - Nie obiecujemy, że każdego nauczymy programowania - podkreśla dr Dariusz Koperczak, Dyrektor Centrum Współpracy z Otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego. - Obiecujemy, że nauczymy programowania tych, którzy zakwalifikują się na kurs, będą odpowiednio zmotywowani i zaangażują się w naukę w tym czasie. Kurs jest bardzo intensywny, każda nieobecność na zajęciach skutkować może zaległościami, których nie da się już nadrobić. Jest więc to projekt dedykowany osobom zdeterminowanym i chętnym do nauki.

Pierwsze zajęcia w I edycji projektu Absolwent IT zaplanowane są na maj br. Udział w projekcie jest bezpłatny. Rekrutacja rozpocznie się w połowie kwietnia, a formularz dostępny będzie na stronie internetowej projektu.


Jak bezpiecznie korzystać z internetu?
Wykłady otwarte z cyberbezpieczeństwa dla seniorów i nie tylko

Zapisy online do lekarza, zakupy przez internet czy wyszukiwanie przepisów na rodzinny obiad dla współczesnych seniorów korzystanie z internetu nie stanowi już technologicznego wyzwania. Szczególnej uwagi wymaga jednak ich bezpieczeństwo w sieci. Projekt „Absolwent IT” to także wykłady otwarte z cyberbezpieczeństwa dla absolwentów zainteresowanym tą tematyką.

Zdalny dostęp do banku przez komputer czy telefon to z jednej strony wygoda, a z drugiej ryzyko, że padniemy ofiara cyberprzestępców. W raporcie „Polska i Europa. Wyzwania i ograniczenia” (2018), eksperci Związku Banków Polskich zauważają: Codziennie, na całym świecie atakowanych jest 0,5 mln stron internetowych, a 76 procent stron internetowych ma słabe punkty, przez które można było je zaatakować.

Głównym celem wykładów jest wykształcenie zarówno umiejętności reagowania na zagrożenie, jak i bezpiecznego korzystania z zasobów internetu. - Cyberprzestrzeń wywiera wpływ na wszystkie aspekty życia społeczno-gospodarczego. Dlatego, aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom nie wystarczą umiejętności z zakresu ICT. Wykładu otwarte dla seniorów (i nie tylko) obejmować będą takie zagadnienia jak ocena wiarygodności informacji znalezionych w sieci, bezpieczne korzystanie z internetu oraz ochronę swojej prywatności w sieci – podkreśla prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Realizatorem projektu jest Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ. Partnerem projektu jest spółdzielnia Socjalna FADO. Projekt finansowany jest ze środków unijnych w ramach  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Więcej informacji o projekcie „Absolwent IT” na stronie www.absolwentit.uni.lodz.pl.